Back To Top

31 Temmuz 2022

14 yaşındaki çocuğu gebe bırakan sanığın cezası 30 yıla çıktı

By
  • 0

Muğla‘nın Milas ilçesinde yaşayan annesi Sevgi S. (40) ve babası Doğan A.’nın (43) boşanmasının akabinde velayet davası sürdüğü için Fethiye ilçesinde yurtta kalan Y.S.A., 2020 Ağustos ayında intihara kalkıştı. Olayın akabinde Y.S.A., annesinin talebi üzerine kent merkezindeki çocuk takviye ünitesine sevk edildi. Ekim ayında burada rahatsızlanan Y.S.A.’nın, kaldırıldığı hastanede 38 haftalık gebe olduğu ortaya çıktı. Y.S.A., 1 gün sonra erkek bebek dünyaya getirdi.

ANNE CÜRÜM DUYURUSUNDA BULUNDU

Hastane yetkilileri, durumu polis gruplarına ve Sevgi S.’ye bildirdi. Sevgi S., kızından, Fethiye’de kaldığı periyotta Milas’taki kafede çalışan Selçuk Çatalcam’ın (36) cinsel istismarına uğradığını öğrendiğini belirtip, Fethiye Cumhuriyet Savcılığı’na hata duyurusunda bulundu.

ÇOCUĞUN YAŞINI BİLMEDİĞİNİ SAV ETTİ

Şikayet üzerine gözaltına alınan Selçuk Çatalcam, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Hazırlanan iddianamede, Çatalcam’ın ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ ve ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ cürümlerinden 45 yıl mahpusla yargılanması talep edildi. Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılamada tutuklu sanık Çatalcam, pişman olduğunu, Y.S.A.’nın yaşını bilmediğini ve 10 yaşında kız çocuğunun bulunduğunu söyledi. Heyet, Çatalcam’ı ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ kabahatinden indirimsiz 24 yıl mahpusa çarptırırken, ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ cürmünden ise ceza vermedi. Tarafların itirazıyla belge, istinaf mahkemesine taşındı.

ÜST MAHKEME KARARI BOZDU

Dosyayı pahalandıran İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 20’nci Ceza Dairesi, geçen martta lokal mahkemenin verdiği mahpus cezası kararını bozdu. 20’nci Ceza Dairesi, Selçuk Çatalcam’ın ‘oturalım’ mazeretiyle Y.S.A.’yı sazlık bölgeye götürmesiyle mağdurun hürriyetini kısıtladığını ve sanık hakkında ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ hatasının sabit olduğunu belirtti. Kararda ayrıyeten ‘cinsel istismar’ ve ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ hatalarının birlikte değerlendirilip, karar verilmesi gerektiğine de dikkat çekildi.

“BENİM ONUN YAŞINDA KIZIM VAR”

Bozma kararının akabinde sanık tekrar Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Duruşmada kelam verilen sanık Çatalcam, “Benim onun yaşında kızım var. Ben Fethiye’ye hayatım boyunca hiç gelmedim. 7 yıl tıpkı çay bahçesinde çalıştım, Y.S.A ve annesi yüzünden işimi bırakmak zorunda kaldım. Bu olay ile bir ilgim yoktur. Hatasızım tahliyemi ve beraatimi talep ederim” dedi.

BU KERE İKİ HATADAN CEZA ALDI

Savcı, temel hakkındaki mütalaasında sanığın “nitelikli cinsel istismar ve kişiyi hürriyetinden mahrum kılma” hatalarından cezalandırılmasını talep etti. Mütalaanın akabinde karar açıklandı. Heyet, sanığı ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ hatasından bir defa daha 24 yıl mahpus cezasına çarptırırken, “cebir, tehdit yahut hile kullanarak kişiyi hürriyetinden mahrum kılma” hatasından 2 yıl mahpus cezasına hükmetti. Hareketin çocuğa karşı gerçekleştirilmesi sebebiyle ceza 4 yıla çıkarılırken, kabahatin cinsel emelli işlenmesi sebebiyle 6 yıl mahpus olarak değiştirildi. Çatalcam toplamda 30 yıl mahpus cezasına çarptırıldı.

MÜCADELE SONUÇSUZ KALMADI

Kararı kıymetlendiren Y.S.A.’nın avukatları İslam Gezer ve Elif Büşra Berber, “Yerel mahkeme birinci yargılamada sanığı, “kişiyi hürriyetinden mahrum kılma” kabahatinin ögelerini irdelemeden cezalandırdığı için karara itiraz ederek belgeyi istinaf mahkemesine taşımıştık. Bunun sonucunda itiraz dilekçemiz istinaf mahkemesi tarafından haklı görülerek sanık hakkında tekrar yargılama yapılmasına karar verildi. Verdiğimiz çaba sonuçsuz kalmadı ve sanığın cezasında artırım yapıldı. Her vakit dediğimiz üzere hiçbir çocuk, hiçbir bayan yalnız yürümeyecek” tabirlerini kullandı.

Demirören Haber Ajansı / Tolga Tahçı – 3. Sayfa
Prev Post

Nazmi Arıkan cinayeti kuşkusuyla gözaltına alınan Tokatspor Lideri Akçekaya’nın 2…

Next Post

Yaşlı adam kaldırımda can verdi, o an çekilen fotoğraf karesindeki…

post-bars

Leave a Comment